Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami
Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami
Sąd Rejonowy w Zwoleniu bierze udział w projekcie pn. „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami”, realizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
- Termin realizacji projektu: listopad 2023 r.
- Przewidywany koszt realizacji projektu: 35 000 000,00 zł w tym dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 29.498.000,00 zł.
- Celem projektu jest zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami, poprzez zwiększenie dostępności architektonicznej i informacyjno–komunikacyjnej do sądów oraz podniesienie kompetencji pracowników wymiaru sprawiedliwości w zakresie wiedzy związanej z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.
- W ramach projektu Sąd Rejonowy w Zwoleniu zostanie doposażony w:
- Plany tyflograficzne,
- Tabliczki informacyjne,
- Pętlę indukcyjną przenośną,
- Pętlę indukcyjną konferencyjną,
- Lupy elektroniczne,
- Powiększalnik stacjonarny,
- Zestawy biurkowe 1 (regulowane krzesło),
- Zestawy biurkowe 2 (regulowany stół),
- Krzesła ewakuacyjne,
- W ramach likwidacji barier architektonicznych zostaną wykonane następujące prace:
- oznaczenie krawędzi stopni schodów pasami kontrastującymi,
- oznaczenie szklanych drzwi i przegród pasami kontrastowymi
- Planowane efekty: zwiększenie dostępności architektonicznej oraz informacyjno–komunikacyjnej do budynku Sądu Rejonowego w Zwoleniu dla osób ze szczególnymi potrzebami.
ANKIETA „DOSTĘPNOŚĆ SĄDU DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI”
Niniejsza ankieta ma na celu ocenę dostępności sądów dla osób z niepełnosprawnościami. Uzyskane odpowiedzi pozwolą na ocenę funkcjonowania zaimplementowanych rozwiązań, które miały na celu zwiększenie dostępności sądu, oraz na zbadanie trwałości efektów projektu POWER pn. „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami”. Ankieta obejmuje specyfikę różnych obszarów funkcjonowania sądów, takich jak infrastruktura i przystosowanie przestrzeni oraz jakość obsługi interesantów z niepełnosprawnościami.
Ankieta jest anonimowa, a zebrane odpowiedzi posłużą wyłącznie do analizy i doskonalenia dostępności sądów.